
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 20 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | S08 |
| Interface | I²C, LIN, SCI, SPI |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 45 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LCD, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 57 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| ADC Resolution | 16 bit |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
Stock: 618
Distributors
pcbx
Unit Price$5.83168
Ext.Price$5.83168
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.83168 | $5.83168 |
| 10 | $4.52440 | $45.24400 |
| 25 | $4.19790 | $104.94750 |
| 50 | $4.01432 | $200.71600 |
| 100 | $3.83876 | $383.87600 |
| 300 | $3.69898 | $1109.69400 |
| 500 | $3.56429 | $1782.14500 |
| 1000 | $3.47934 | $3479.34000 |
